Od września 2017 roku oprócz programu Leczenia Stwardnienia Rozsianego lekami immunomodulującymi realizujemy dodatkowy program finansowany ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia " Leczenie Spastyczności kończyny dolnej po udarze mózgu z użyciem toksyny botulinowej typu A"
Program Leczenia Stwardnienia Rozsianego Lekami Immunomodulującymi.
Dysponujemy wszystkimi preparatami refundowanymi przez NFZ w ramach leczenia tzw. pierwszo-liniowego, to znaczy, preparatami interferonów beta ( AVONEX, BETAFERON, EXTAVIA, REBIF) i peginterferonu beta -1a (PLEGRIDY), octanem glatirameru (COPAXONE), oraz pierwszym doustnym lekiem w tej grupie- fumaranem dimetylu ( TECFIDERA) oraz teiflunomidem ( Aubagio). Leczenie to, może być stosowane u pacjentów powyżej 18 roku życia, z rozpoznaną postacią rzutową stwardnienia rozsianego zgodnie z kryteriami McDonalda z 2010 roku. Chorzy kwalifikowani są do Programu Leczenia Stwardnienia Rozsianego w oparciu o punktowy system kwalifikacji zapisany w programie NFZ. Podstawowym warunkiem rozpoczęcia leczenia jest udokumentowana aktywność choroby- to znaczy -w okresie ostatnich 12 miesięcy wystąpienie jednego rzutu klinicznego choroby lub uwidocznienie w badaniu MR wykonanym w tym czasie jednego ogniska demielinizacji wzmacniającego się po kontraście.
W naszym ośrodku możemy również kwalifikować do leczenia, pacjentów z tzw. bardzo aktywna postacią Stwardnienia Rozsianego oferując im leczenie nowym lekiem biologicznym alemtuzumabem ( Lemtrada),który dopiero w 2017 roku uzyskał refundację NFZ.
W naszej poradni priorytetem jest zindywidualizowana terapia naszych Pacjentów. Lek dobierany jest przez prowadzącego lekarza w oparciu o profil kliniczny choroby, obecność ewentualnych chorób współistniejących oraz oczekiwania pacjenta.
Przeciwskazania do stosowania leków modyfikujących pierwszej linii w przebieg Stwardnienia Rozsianego to:
- Nadwrażliwość na substancję aktywną leku,
- Postępujące postacie SM
- Ciąża,
- Przeciwskazania wymienione w charakterystyce poszczególnych produktów leczniczych
Dodatkowo dla preparatów interferonowych przeciwskazaniem są również:
- zdekompensowana niewydolność wątroby (enzymy wątrobowe 2 razy powyżej normy)
- zaburzenia czynności tarczycy (bez eutyreozy)
- padaczka, z wyłączeniem napadów występujących u dzieci i młodzieży jako objaw rzutu stwardnienia rozsianego
- leukopenia i istotna klinicznie niedokrwistość
- depresja niepoddająca się leczeniu
Na podstawie aktualnych przepisów, leczenie może być prowadzone tak długo jak długo jest ono skuteczne u danego pacjenta. Zgodnie z wymogami NFZ po każdych 12 miesiącach leczenia jest przeprowadzana wizyta weryfikacyjna, w trakcie, której w oparciu o przebieg dotychczasowego leczenia, wyniki badania MR głowy oraz wyników badań laboratoryjnych oceniamy skuteczność i tolerancję prowadzonego leczenia, co stanowi podstawę dla podjęcia decyzji o przedłużeniu dotychczasowej terapii lub konieczności zaproponowania pacjentowi alternatywnych możliwości.
W naszym ośrodku rozszerzyliśmy standardową ocenę stanu neurologicznego. Badanie neurologiczne z wykorzystaniem skali EDSS prowadzimy w oparciu o schemat badania NEUROSTATUSU z rozszerzeniem o dodatkowe testy neurologiczne i neuropsychologiczne dla bardziej precyzyjnego i powtarzalnego monitorowania przebiegu Stwardnienia Rozsianego, co zdecydowanie i korzystnie przekłada się na czułość oceny skuteczności leczenia i pozwala nam na szybkie reakcje terapeutyczne w razie obserwowanej nieskuteczności.
Wszystkie badania dodatkowe potrzebne dla realizacji leczenia w ramach programu NFZ jak MRI, konieczne badania laboratoryjne wykonywane są bezpłatnie w oparciu o skierowania wydane przez naszych lekarzy.
Dla wygody naszych pacjentów współpracujemy z ogólnopolską siecią laboratoriów medycznych DIAGNOSTYKA. Próbki do badań laboratoryjnych mogą być pobierane w naszej Poradni, oraz we wszystkich punktach pobrań współpracujących z DIAGNOSTYKĄ (http://www.diag.pl/Nasze-placowki.17.0.html), pozwala to Pacjentom z miejscowości odległych od naszej siedziby, zminimalizować konieczność przyjazdów do naszego ośrodka do niezbędnego minimum. Wyniki badań są przekazywane z laboratorium bezpośrednio do naszej Palcówki przed wizytą pacjenta w ośrodku.
Badania rezonansu magnetycznego dla pacjentów z programu NFZ są koordynowane przez personel naszej poradni, to my ustalamy terminy badań i odbieramy ich wyniki. Badania odbywają się w Katowicach w Pracowni MR- VOXEL, Enel-Med
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych Pacjentów, dla ich komfortu i bezpieczeństwa , chorzy otrzymują całodobowe numery telefonów prowadzących lekarzy i pielęgniarek
Program Leczenia Spastyczności kończyny dolnej po udarze mózgu z użyciem toksyny botulinowej typu A
Do programu są zakwalifikowani pacjenci po przebytym udarze mózgu, u których występuje niedowład kończyny dolnej z objawami spastyczności ( wzmożonego napięcia mięśni ocenianego przez neurologa w odpowiedniej skali ).
Warunkiem do włączenia do programu jest:
1.Przebycie udaru mózgu w okresie co najmniej 3 miesięcy przed włączeniem do programu.
2.Spastyczność kończyny dolnej.
3.Zdolność przyjęcia pozycji stojącej przez pacjenta.
Leczenie w programie obejmuje:
- Podawanie toksyny botulinowej typ A co 3 miesiące.
- Rehabilitację przeprowadzana po 4 tygodniach od podania leku.
Kwalifikacja pacjentów do leczenia w ramach programów NFZ odbywa się w naszym ośrodku po ustaleniu telefonicznym terminu ,dla chorych ubezpieczonych w NFZ oraz ocenie przez lekarza spełnienia w/w warunków.
32 74 94 187
882 115 335
Opracowano na podstawie Załącznika do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 12 grudnia 2011.