CENTRUM TERAPII SM

OCT – optyczna tomografia koherentna

OCT (OPTYCZNA KOHERENTNA TOMOGRAFIA OKA) jest jedną z najnowocześniejszych metod diagnostycznych, wykorzystujących skaning optyczny.
Optyczna koherentna tomografia dna oka OCT to badanie niezbędne w diagnostyce chorób siatkówki (szczególnie ważne w diagnostyce zmian chorobowych w obrębie części dna oka, tzw. plamki). OCT jest badaniem nieinwazyjnym, które w wielu przypadkach może zastąpić angiografię fluoresceinową, która  wymaga dożylnego podania kontrastu (fluoresceiny).

Badanie to jest uznaną metodą obrazowania medycznego. Jest powszechnie używana do otrzymywania wysokiej jakości obrazów przednich części oka i siatkówki, co jest szybką metodą natychmiastowej diagnozy i oceny degeneracji aksonów u pacjenta ze stwardnieniem rozsianym czy zwyrodnieniem plamki żółtej.
Badacze zajmują się też sposobem używania dziedziny częstotliwości OCT do obrazowania tętnic wieńcowych w celu wczesnego wykrycia chorób układu krwionośnego.

Jak wygląda badanie:
Przed badaniem stosuje się najczęściej krople rozszerzające źrenicę (przez około 4 godziny występuje pogorszenie widzenia i światłowstręt). Po zakropieniu leku potrzebny jest czas na rozszerzenie źrenicy, zwykle około 15-30 minut. Pacjent  siada przed aparatem z głową spoczywającą nieruchomo na podpórce, a badający obserwując na ekranie obraz dna oka rejestruje przekrój wybranych jego elementów. Badanie może być powtarzane wielokrotnie i wykonywane u pacjentów w każdym wieku, a także u kobiet ciężarnych. Badanie trwa zwykle od kilku do kilkunastu minut.

Centrum Terapii SM

ul. Załęska 9
40-571 Katowice
 
tel. 32 74-94-187
tel. 882 115 335
tel. 32 74-96-289
 
Centrum leczenia SM • Leczenie Parkinsona Katowice• Leczenie Alzheimera Katowice

Obserwuj nas w sieci